Kultowe auta- które pojazdy są uznawane za zabytkowe?

zabytkowe samochody

Tego typu samochody zazwyczaj mocno zwracają na siebie uwagę. Pasjonaci starych samochodów nie czują się zniechęceni nawet koniecznością przeprowadzenia specjalnej rejestracji ich pojazdu. Co więcej, zabytkowe samochody nie zawsze nadają się do jazdy, ale warto też wspomnieć, że kolekcjonerzy nie zawsze tego od nich oczekują. Jaki samochód jest już uznawany za zabytek, a które modele jeszcze muszą poczekać, aby otrzymać takie miano?

Samochody prawnie zdefiniowane jako zabytkowe

W pewien sposób da się takie pojazdy klasyfikować. Według prawa, za samochód zabytkowy uznaje się pojazd, który został wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Oczywiście, aby w takim rejestrze móc się znaleźć, trzeba spełnić określone wymagania. Alternatywnym rozwiązaniem jest wpis do inwentarza muzealiów. Brzmi to bardzo poważnie i rzeczywiście w praktyce nie jest to takie proste. Dlatego też nie patrząc na same regulacje prawne, często mianem pojazdu zabytkowego określa się te samochody, których data produkcja jest wcześniejsza niż rok 1980. Taki samochód oczywiście powinien się wyróżniać oryginalnym wyglądem i stylem, który sugeruje, jak bardzo jest wiekowy. Poszczególne modele powinny też posiadać swoje cechy charakterystyczne, które jednocześnie ułatwiają ich identyfikacje, jako pojazdy zabytkowe.

Oldtimer oraz youngtimer

Interesując się tematyką pojazdów zabytkowych za pewne trafimy na te dwa pojęcia, którymi określa się takie modele, a które bezpośrednio odnoszą się do tego, jak stary w praktyce jest dany egzemplarz. Za samochody typu oldtimer uznawane są modele, które są zarejestrowane jako zabytki i które mają wiek co najmniej 40 lub 25 lat- jest to czas liczony od daty produkcji. Oldtimery wyróżnia jeszcze jedna, bardzo istotna cecha. Muszą posiadać przynajmniej 75% oryginalnych części, których nie ma już w produkcji przynajmniej od 15 lat. Bez wątpienia, takie kryteria spełniają faktycznie te pojazdy, które można uznać za zabytki. Odrębną kategorią są natomiast pojazdy typu youngtimer. Zazwyczaj określa się tak samochody produkowane w okresie od 1960 do 1980 roku.

Najpopularniejsze przykłady samochodów zabytkowych

Samochody zabytkowe są dość charakterystyczne, a osoby, które się nimi interesują dobrze znają ich kultowe przykłady. Jednym z nim jest chociażby Ford Mustang. Bardzo kompaktowy pojazdy z mocnym silnikiem, który po raz pierwszy został wyprodukowany w 1964 roku. Jest to amerykańskie auto o bardzo charakterystycznym profilu, które obecnie jest klasyfikowane jako youngtimer.

Innym przykładem kultowego pojazdu jest Mercedes-Benz 190. To przykład sedana, który był produkowany w latach ‘80 i ‘90, a co za tym idzie obecnie należy tak jak i Ford Mustang do kategorii youngtimer. Tak naprawdę, Mercedesy często stają się samochodami kultowymi, także ze względu na ich nieprzeciętną jakość. Tymczasem, model 190 określany także jako Baby Benz tak naprawdę był reprezentantem klasy średniej. Świadczy o tym także fakt, że finalnie w latach produkcji stworzono bardzo wiele tychże właśnie modeli, które dobrze się sprzedawały.