Opony całoroczne- wady i zalety takiego rozwiązania

opony w samochodzie

Niemalże wszyscy kierowcy są chyba przyzwyczajeni do cyklicznej wymiany opon. Można się do tego przyzwyczaić, jeśli nie ma się alternatywy. Opony letnie, a także opony zimowe są produktami, które dobrze dostosowują się do panującej na zewnątrz aury. Pozwalają skracać drogę hamowania i zwiększają przyczepność kół do nawierzchni. Tymczasem, wymiana opon to koszt przynajmniej kilkudziesięciu złotych dwa razy do roku. Ewentualnie, alternatywnym rozwiązaniem jest zakup opon wyposażonych w specjalne felgi- wówczas wymiana kół może mieć miejsce w naszym garażu i najprawdopodobniej będziemy w stanie przeprowadzić ją samodzielnie. Od jakiegoś czasu dostępne jest jeszcze jedno rozwiązanie- opony całoroczne. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ opon ma sobie dobrze radzić na każdej nawierzchni, niezależnie od tego, jakiego typu opady atmosferyczne ją pokrywają. Analizując wszystkie te rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo na drodze, koszty, a także uniwersalność każdej z tych opcji. Przed zakupem warto sprawdzić też opinie o konkretnej marce ogumienia. Zawsze można zakupić opony producentów krajowych jak i droższą wersję producentów zagranicznych.

Największe zalety opon całorocznych

Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka zalet, jakie posiadają opony mogące pozostawać w eksploatacji przez cały rok. Z tego rodzaju ogumienia najprawdopodobniej będą zadowoleni kierowcy, którzy użytkują samochód sporadycznie. Dzięki temu nie będą musieli myśleć o sezonowej wyprawie do zakładu wulkanizacji, co na pewno zaoszczędzi wiele problemów. Jest to produkt dla osób niewymagających, które notują niewielki przebieg roczny, jeżdżą na krótkich odcinkach na przykład w przestrzeni miejskiej i raczej dość rzadko użytkują autostrady. Ten rodzaj ogumienia jest też opcją bardzo korzystną finansowo. Nie są to opony drogie, a dodatkowo nie trzeba już ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z ich cykliczną zmianą.

Wady opon całorocznych

Ze względu na fakt, że korzystamy przez cały rok z tych samych opon, mogą one dwa razy szybciej ulegać zniszczeniu. Najprawdopodobniej więc szybciej będziemy musieli się zaopatrzyć w zapasowy komplet zamienny. Technologia produkcji opon całorocznych opiera się na zastosowaniu olejów roślinnych, a także większej ilości krzemionki. Tym samym, opony te mają zagwarantować nam dobrą przyczepność latem, ale tak naprawdę w praktyce sprawdzają się gorzej od letnich opon sezonowych. Analogicznie, porównując te opony do sezonowych opon zimowych, będą się one charakteryzowały niższą przyczepnością do nawierzchni, mogą się bardziej ślizgać i radzić sobie znacznie gorzej. Są więc one bardzo wygodnym rozwiązaniem pośrednim, które faktycznie może zaoszczędzić nam czasu oraz pieniędzy, ale niekoniecznie będzie to najlepsze rozwiązanie pod względem jakości tego produktu. Wiele zależy więc od naszych oczekiwań, a także od tego, w jaki sposób użytkujemy pojazd, ile kilometrów rocznie nim wykonujemy i jakie mamy preferencje.