Rodzaje agregatów prądotwórczych

W praktyce, agregaty prądotwórcze dedykowane są do tych miejsc, gdzie konieczne jest stałe zapewnienie dopływu prądu- na przykład ze względu na ważną pracę maszyn w ruchu ciągłym. Istotą działania chociażby takiego urządzenia jak agregat prądotwórczy przenośny jest to, że najpierw musi ono pobrać odpowiednio dużą ilość energii z sieci, aby naładować wbudowany akumulator, ale też istnieje możliwość zasilania takich urządzeń paliwem- ropą lub benzyną. Bardzo ważnym parametrem każdego agregatu jest oczywiście jego wydajność, a więc to, aby był dostosowany do potrzeb użytkowników i spełniał swoją funkcję, do której został zakupiony.

 

Jaki generator wybrać?

 

Agregaty posiadające wbudowany akumulator są znacznie prostsze i bezpieczniejsze w użyciu. Niestety, porównując ich wydajność z generatorami zasilanymi paliwem- wypadają one dużo słabiej. Z kolei te agregaty, do których dolewa się paliwo są zarówno mniej bezpieczne, głośne jak i mniej komfortowe w obsłudze. Dlatego tak istotne jest, jak dużą wydajność powinien mieć taki agregat, aby podjąć decyzję o zakupie właściwego jego rodzaju.

 

Kolejną cechą agregatów jest to, że na rynku znajdziemy dwa główne ich typy: generator jednofazowy oraz generator prądu trójfazowego. Zasadniczo, różnią się one, co do swojej specyficznej budowy ilością uzwojeń. Z tego tytułu wersja jednofazowa nadaje się do urządzeń o napięciu z zakresu od 1 V do 230 V, zaś w przypadku wersji trójfazowej jest to zasięg od 3 do 400 V. Na uwagę zasługuje także agregat prądotwórczy inwertorowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a także możemy liczyć na to, że jego praca nie będzie zbyt głośna. Jest to urządzenie wyjątkowo wydajne i energooszczędne, którym spokojnie uda się nam zasilić większość urządzeń w naszym mieszkaniu. Jest to więc jedno z lepszych i bardziej polecanych urządzeń na start.