Powłoki poliuretanowe- dlaczego się je stosuje?

Mieszanki gumowe, kompozytowe, powłoki metaliczne, a także poliuretanowe. Wszystkie te rozwiązania mogą doskonale sprawdzać się w praktyce, pod warunkiem, że są dobrze dopasowane do specyfiki produkcji. Wielość możliwości sprawia, że jest w czym wybierać- trzeba tylko dysponować odpowiednią wiedzą, aby rodzaj mieszanki odpowiadał zastosowaniu i funkcji, jaką wałek lub walec ma pełnić w praktyce. Najprostszym rozwiązaniem jest regeneracja wałków i walców poprzez naniesienie na ich powierzchnię mieszanki identycznej do tej, która była na nich wcześniej, ale uległa zużyciu. Wówczas nie zastanawiamy się nad jej parametrami i przygotowujemy takie wałki, które wiemy, w jaki sposób działały w ramach maszyn i procesu technologicznego.

Istnieje jednak także możliwość wprowadzenia pewnych modyfikacji tak, aby wałek lub walec mógł lepiej spełniać swoją funkcję. Wykonanie nowej powłoki jest kluczowe, ale równie ważne jest też szlifowanie wałków, czyli nadawanie im odpowiedniego, najbardziej pożądanego kształtu, dzięki któremu dany element może pracować wydajnie. Pełen proces regeneracji zużytych wałków może dla nas wykonać Grupa Hannecard.

 

Czym charakteryzują się powłoki poliuretanowe?

 

Takie powłoki również cieszą się sporą popularnością- nie bez przyczyny. Bardzo często takie powłoki stosuje się w konkretnych przypadkach. Dostępna jest różna twardość mieszanki, co ma wpływ na późniejszy proces zużywania się wałka i jego odporności na uszkodzenia mechaniczne. Można jednak powiedzieć, że poliuretan należy do bardziej wytrzymałych i odpornych na ścieranie materiałów. W przypadku technologii wykonywania wałków dedykowanych do pras drukarskich wykorzystuje się twarde polimery. W przypadku klasycznych wałków oraz walców mieszanka może być bardziej miękka.

 

Można też tworzyć mieszanki o specjalnych właściwościach- przewodzących, antystatycznych, o zwiększonej wytrzymałości, do kontaktu z żywnością lub o stałej chropowatości. Mieszanki poliuretanowe charakteryzują się niewielką absorpcją wody, a także posiadają wysoką wytrzymałość zarówno na niskie jak i na wysokie temperatury, co może mieć duże znaczenie w technologii produkcji. Poliuretan też bardzo dobrze radzi sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i jest odporny na ściskanie oraz naprężenia. Jest jednym z bardziej żywotnych materiałów, które mogą długo pozostawać w procesie technologicznym. Jak więc widać, istnieje wiele wskazań do tego, aby stosować w praktyce wałki, które pokrywane będą powłoką na bazie mieszanek poliuretanowych.