Nauka jazdy ekonomicznej w szkole jazdy – na czym to polega oraz do czego może się przydać?

Jak się okazuje sama umiejętność prowadzenia samochodu i niepotrącania wszystkiego na swojej drodze to nie wszystko. Jeśli chcemy, aby prowadzenie przez nas auta było jak najbardziej wydajne i na wysokim poziomie, to powinniśmy zainteresować się również tematem jazdy ekologicznej. Przed egzaminem na prawo jazdy często możemy nie mieć takiej możliwości, mimo że umiejętność ta jest brana pod uwagę w ocenie końcowej z egzaminu. Jeśli więc nie mieliśmy wcześniej okazji dowiedzieć się, jak wygląda ekojazda, to najlepszym sposobem na pozyskanie tej wiedzy są zajęcia w szkole jazdy.

 

Czym jest jazda ekonomiczna?

Ekojazda polega na wyrobieniu konkretnych nawyków kierowcy, które w efekcie sprawiają, że jazda samochodem staje się ekonomiczna. Ekonomiczna, czyli jaka? Przede wszystkim taka, która w znacznym stopniu ogranicza zużycie paliwa oraz emisję zanieczyszczeń. Czego zatem dotyczą nawyki odpowiadające za ekonomiczną jazdę? W zasadzie to całej eksploatacji pojazdu – zarówno ruszania, jak i przemieszczania się, hamowania oraz dbania o samochód. O tym, jak robić to dobrze w praktyce dowiemy się w szkole jazdy, która zajmuje się szkoleniami z zakresu bezpiecznej jazdy.

 

Złote zasady instruktorów – ruszanie

Jazda ekonomiczna rządzi się swoimi zasadami, które należy najpierw poznać, a następnie zastosować w praktyce. W szkole jazdy dowiemy się, że już samo ruszanie samochodem może być bardziej lub mniej ekonomiczne. Przede wszystkim chodzi o ruszenie zaraz po uruchomieniu silnika. Nie powinniśmy nawet podczas zimnej pogody ‘’rozgrzewać’’ silnika, zanim ruszymy. Świetnie sobie on poradzi w momencie, gdy pojazd będzie w ruchu. Podczas postoju przy włączonym silniku, w dużym stopniu się on zużywa.

 

Ekojazda w praktyce

Kolejne zasady dotyczą już samego poruszania się po drodze. Na zajęciach w szkole jazdy dowiemy się, że najlepszym sposobem na ekonomiczną jazdę jest utrzymywanie w miarę jednostajnej prędkości przez jak najdłuższy czas. Do tego istotną rolę odgrywa zmiana biegów. Na tę kwestię na pewno zwrócono uwagę podczas większości kursów przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy. Wszyscy instruktorzy bowiem wiedzą, że niezwykle istotne dla prawidłowej eksploatacji pojazdu jest odpowiednia zmiana biegów – dostosowana do przyjętej prędkości. Nie powinniśmy więc znacznie zwalniać na najwyższym biegu i kontynuować podróż w ten sposób ani na odwrót. Jak często zwykli mawiać w szkołach jazdy, jest to nic innego jak ‘’duszenie silnika’’. Chodzi więc o to, aby jechać przy jak najniższych obrotach.

Nauka ekonomicznego hamowania w szkole jazdy

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia hamowania. Ekojazda polega bowiem również na możliwie jak największym zredukowaniu częstotliwości hamowania. Jeśli nie mamy takiej potrzeby – nie hamuje. Płynne przejechanie przez skrzyżowanie, rondo sprzyja jeździe ekonomicznej. Na zajęciach bezpiecznej jazdy, instruktorzy nauczą nas wczesnego planowania. Jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujemy dany manewr, to w wielu przypadkach takie właśnie przejechanie przez skrzyżowanie będzie jak najbardziej możliwe.

 

Co do samego hamowania, to w szkole jazdy dowiemy się, że najkorzystniejsze jest hamowanie silnikiem. Powinniśmy stopniowo, w miarę zwalniania dopasowywać odpowiedni bieg po to, by na samym końcu naciśnięcie hamulca poprzedzić wciśniętym sprzęgłem.