Jakie jest najlepsze paliwo do samochodu i dlaczego powinno się je stosować?

paliwo

Tak, jak i w przypadku wielu innych rzeczy, będąc już na stacji benzynowej z zamiarem zatankowania naszego pojazdu, możemy się kierować oszczędnością, ale możemy też kierować się tym, jaką jakość posiadają dostępne tam paliwa. Pojawia się więc pytanie o to, jakie są najlepsze paliwo do samochodu i czy kupowanie benzyny o tzw. klasie premium w ogóle ma sens, czy stanowi niepotrzebny wydatek. Nawet jeśli z reguły wybieramy najtańsze rozwiązania z możliwych i raczej nie mamy zamiaru zmieniać w przyszłości tego przyzwyczajenia, warto przynajmniej w teorii wiedzieć, czym różnią się pomiędzy sobą konkretne typy paliw. Być może będziemy też chcieli przetestować różne paliwa w praktyce tak, aby sprawdzić, czy jest między nimi istotna różnica w kontekście typowego, codziennego użytkowania samochodu.

Jakie paliwo można znaleźć na stacjach benzynowych?

Zazwyczaj są to mieszanki, które pochodzą od polskich koncernów. Powszechnie uważa się bowiem, że transportowanie paliwa spoza kraju stanowi spory wydatek, który raczej się nie zwróci. Jednakże, paliwa od rodzimych dostawców również mogą się między sobą różnić, najczęściej różnicują je dodatki, jakie są obecne w składzie takiej mieszanki. Dlaczego wobec tego powinniśmy wybierać mieszanki klasy premium? Oto najczęściej przytaczane argumenty:

– Mają one lepszy skład, chociażby ze względu na fakt, że posiadają mniejszą ilość siarki, która zazwyczaj jest w dużej mierze odpowiedzialna za skracanie żywotności silnika oraz układu wydechowego.

– Są bardziej ekologiczne- niskiej jakości dodatki dostają się podczas spalania do atmosfery, a co za tym idzie powodują większe zanieczyszczenie środowiska. Czystszy proces spalania analogicznie oznacza czystsze powietrze, co ma szczególne znaczenie w dużych miastach oraz tam, gdzie ma się do czynienia ze smogiem.

– Paliwa, które należą do klasy premium mają w swoim składzie tak zwane dodatki uszlachetniające. Wśród nich znajdziemy substancje smarne, substancje antykorozyjne, a także antywapienne.

Bardzo często można się też spotkać ze stwierdzeniem, że paliwa klasy premium poprawiają osiągi samochodu. Nie jest to jednak do końca prawdą, a jeśli faktycznie mamy do czynienia z taką sytuacją podczas testów, zazwyczaj w warunkach typowej eksploatacji samochodu poprawa osiągów jest niemalże niezauważalna.

Czy wobec tego warto?

Paliwa klasy premium są droższe. Jeśli więc ktoś każdego dnia pokonuje wiele kilometrów- za pewne odczuje tę różnicę w cenie w sposób zauważalny. Pozostaje więc pytanie, czy istotniejszym aspektem dla takiego kierowcy jest oszczędność czy może troska o to, aby jego samochód w jak najmniejszym stopniu ulegał zniszczeniu. Są osoby, które nie do końca dbają o swój samochód mając świadomość jego niskiej wartości- za pewne więc argument lepszej ochrony silnika czy układu wydechowego nie będzie dla nich ani przekonywający ani wystarczający. Ewentualnie, zawsze pozostaje jeszcze argument troski o środowisko i chęć emitowania do atmosfery jak najmniejszej ilości różnego rodzaju zanieczyszczeń.