Zepsuł się samochód? Nie zawsze trzeba od razu biec do mechanika

zepsuty samochód

Istnieje bardzo wiele powodów, które mogą doprowadzić do awarii pojazdu. Zazwyczaj więc pierwszym odruchem kierowcy jest chęć odstawienia samochodu do mechanika. Tymczasem, nagminnie zdarza się, że finalnie przyczyna jest prosta i wymaga niewielkiej naprawy lub wymiany jakiejś dość standardowej części. Czy wobec tego zawsze trzeba udawać się do warsztatu i jak jak naprawić zepsuty samochód na własną rękę? Z pewnością, jeśli tylko czujemy się na siłach, możemy sprawdzić, czy nie uległy zepsuciu te elementy, które znamy i które bylibyśmy w stanie naprawić sami.

Kontrola płynów oraz wymiana oleju silnikowego

Przyczyną niewielkiej awarii zawsze może być brak podstawowych płynów, których poziom powinno się co jakiś czas sprawdzać. Najczęściej mowa tutaj o płynie do chłodnicy (wymienia się go raz na 2 do 5 lat), a także o oleju. Wymiana oleju może być nieco bardziej skomplikowana w sytuacji, kiedy nie wiemy lub nie pamiętamy, jaki olej już się w środku znajduje- trzeba bowiem uzupełnić zbiornik takim samym płynem, jak ten, który już został wlany do środka. Jazda na mocno przepracowanym oleju jest niebezpieczna. Stan oleju oraz jego zużycie można oszacować chociażby po kolorze płynu. Standardową procedurą jest też sprawdzenie stanu płynu hamulcowego, a także płynu do spryskiwaczy.

Wymiana żarówek

Denerwująca, niewielka awaria, która może nas jednak uziemić w domu. Szalenie niebezpieczna jest bowiem jazda bez działającego kierunkowskazu lub światła „stop”. W zależności od tego, jaka żarówka się nam spaliła, dostęp do niej może być łatwiejszy lub trudniejszy- na ogól jednak powinniśmy sobie sami poradzić z tym zadaniem. W sklepach motoryzacyjnych można kupić pojedyncze żarówki o odpowiednich symbolach, można też zaopatrzyć się w zestaw podstawowych żarówek, które zazwyczaj się wykorzystuje podczas przeprowadzania wymiany. Zawsze po dokonaniu naprawy trzeba sprawdzić, czy światła świecą równie mocno.

Wymiana świec zapłonowych

Jest to kolejna naprawa, którą z powodzeniem wykonamy sami, będziemy musieli jednak trochę się natrudzić. Najlepiej zamówić świece identyczne do tych, które były, które będą opisane jako dedykowane do danego modelu samochodu. Wśród istotnych parametrów opisujących świece znajdziemy między innymi ich wymiary, ale i ich ciepłotę. Montaż świec w praktyce polega na ich włożeniu i dokręceniu, co powinno być łatwe, jeśli tylko będziemy to robić delikatnie i z wyczuciem. Można powiedzieć, że świece zazwyczaj wymienia się rzadko- czasem można zrobić nawet 150 tysięcy kilometrów bez ich wymiany.

Wymiana akumulatora

Sama wymiana starego modelu na nowy być może nie jest trudna, trudniejsze jest oszacowanie, kiedy faktycznie jest ona już konieczna. W takim przypadku najlepiej sprawdza się specjalny tester, urządzenie, które pozwoli zmierzyć parametry użycia baterii. Na dłuższą metę warto jednak takie urządzenie zakupić, będzie ono przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy użytkujemy samochód w sposób sporadyczny i nieregularny, a co za tym idzie bateria akumulatora ma znacznie więcej okazji do tego, aby się rozładować.