loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

 • Użytkownicy online: 1
 • Aktualny czas:
 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
 • Styczeń
Archiwum
 • 2019
 • 2018
Wymiana opon - kiedy zmienić opony na zimowe, a kiedy na letnie?
 • Kiedy najlepiej zmienić opony letnie na zimowe i na odwrót? Co o tej kwestii mówią przepisy w Polsce i jak wygląda to w innych krajach europejskich? Czy naprawdę warto zaprzątać sobie tym głowę, czy to po prostu kolejny sprytny chwyt marketingowy sprzedawców?

  Obowiązek wymiany opon w świetle prawa

  Konieczność wymiany opon w okresie jesienno-zimowym od lat budzi emocje zarówno wśród użytkowników, jak i polityków - nie tylko w naszym kraju. Póki co jednak nie jest to jeszcze proces usankcjonowany prawnie, a w Polsce nadal panuje dowolność w doborze opon. Jedyny zapis dotyczący ich użytkowania dotyczy bieżnika i wymaga, by niezależnie od typu opon miał on co najmniej 1,6 mm głębokości w przypadku aut osobowych oraz 3 mm w przypadku autobusów. To oczywiście wartości skrajne i zdecydowanie za niskie, by gwarantowały stuprocentowe bezpieczeństwo, dlatego większość kierowców i tak opony zmienia znacznie wcześniej. Nie oznacza to jednak, że pomysł prawnego nakazu wymiany opon nie istnieje - projekt taki trafił w ręce polityków, ale nie został do tej pory rozpatrzony. Zgodnie z nim opony zimowe byłyby obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 31 marca. Taki zapis pojawił się już w wielu europejskich krajach, takich jak Norwegia, Austria, Szwecja, Niemcy czy kraje bałtyckie.

  Kiedy warto wymieniać opony?

  Kiedy zdecydujemy się już na wymianę opon, bardzo często pojawia się pytanie, kiedy najlepiej to zrobić. Wśród specjalistów panuje przekonanie, że granicą tutaj nie powinien być kalendarz, a średnia dobowa temperatura - zmiana opon na zimowe powinna nastąpić wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie warto też czekać na pierwsze przymrozki czy śnieg, łatwo można się bowiem dać zaskoczyć niezwykle zmiennym w okresie jesiennym warunkom. Analogicznie, opony zmieniamy na letnie w chwili, gdy średnia temperatura dobowa przekroczy 7 stopni, najczęściej jest to przełom zimy i wiosny. Zaleca się jednak wstrzymanie z tą zmianą aż do ustabilizowania pogody.

  Dlaczego 7 stopni, czyli o różnicach między oponami

  Zasadniczą różnicą pomiędzy oponami letnimi a zimowymi jest mieszanka gumowa, z której zostały one wykonane. Gdy temperatura spada poniżej 7 stopni, mieszanka, z której zbudowana jest opona letnia, zaczyna gwałtownie twardnieć, co diametralnie zmienia parametry opony. Spadek elastyczności wpływa natomiast na bezpieczeństwo jazdy. Opona zimowa zachowuje miękkość nawet w niższych temperaturach i to wtedy zapewnia pełnię osiągów - w wyższych temperaturach z kolei szybko się przegrzewa i zużywa.
  Inna różnica to rzeźba bieżnika - w oponach zimowych występuje większa ilość nacięć, a rowki centralne są głębsze, co zapewnia lepsze odprowadzanie śniegu i błota. Płytszy bieżnik opony letniej przystosowany jest z kolei do jazdy na nawierzchni suchej i odprowadzaniu ewentualnego deszczu.

  Wnioski

  Wymiana opon w zależności od warunków atmosferycznych to przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo jazdy. Nie bez powodu coraz więcej krajów w Europie wprowadza taki obowiązek, również dla turystów. Nie oznacza to jednak, że polscy kierowcy nie są świadomi związanych z tym korzyści - według badań około 90% z nich decyduje się na taki zabieg. Nie jest on kosztowny, a zakup dodatkowego kompletu opon wart jest korzyści, które gwarantują. Internetowy sklep 4tires zachęca do zapoznania się z ofertą i zaopatrzenia się w najwyższej jakości opony zimowe i opony letnie czołowych producentów.

2019-01-03 13:15:13e-mail: info@4tires.com.pl


Tel: 506 195 010


Pn-Pt. 9-17 on-line